İSG Ürünleri

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

 

İş anında oluşabilecek mesleki kazaların önüne geçmek ve işçi sağlığını korumak amacıyla iş sağlığı ve güvenliği ekiplerince bir takım çalışmalar yapılmaktadır. Eğitimler vermek, tatbikatlar yapmak, eylem planları hazırlamak gibi çalışmaların yanı sıra bazı uyarı levhaları da iş sağlığı ve güvenliği yetkilisi tarafından istenmektedir. Bu levhalar özellikle üretim yapan büyük firmalarca kullanılmaktadır ve uluslararası renk biçim standartlarına uygun olarak hazırlanmaktadır.

 

Levhalarda kullanılan yazı karakterleri ve kompozisyon anlaşılır olmalıdır. Yazılarda büyük puntolar kullanılmalıdır. Yasalarla zorunlu kılınmış uyarı levhaları eskidiğinde değiştirilmeli, gerekli olmayan durumlarda ortadan kaldırılmalıdır. Doğru yerlere doğru levhalar yerleştirilmeli işçi sağlığı tehlikeye atılmamalıdır. 

 

Uyarı levhalarının ölçüleri, A4, A3, 50X70 cm, 70x100 cm olabilmektedir. PVC, kağıt, dekota üzerine baskı yapılmaktadır.  Levhalardan bazıları şunlardır: Dikkat siyanür uyarı levhası, alerjik madde uyarı levhası, aşındırıcı madde uyarı levhası, çalışırken çizme giyiniz, zırhlı bot giyiniz, makine çalışırken temizlik yapmayınız vb. Bu uyarı levhaları işletmeden işletmeye üretim sahanın durumuna ve üretimde kullanılan teçhizatlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Uyarı levhalarının amacı işçi sağlığını tehlikeye atabilecek durumların önüne geçerek güvenli bir alan oluşturmaya fayda sağlamaktır.