Kartvizitler

İş Hayatındaki Kimliğiniz: Kartvizit

 

Kartvizitler, iş dünyasında kolay ulaşılabilir olmak ve güvenilir bir imaj çizmek için oluşturulan kimliklerdir. Üzerinde çalışanın ve/veya şahsın adı soyadı, unvanı, iletişim bilgileri gibi detaylar yer almaktadır. Bu küçük bilgi kartları, markana ve reklamına ne kadar önem verdiğini gösteren bir detaydır. 

 

Profesyonel iş dünyasının kimlikleri olan kartvizitler, işinizin ve sizin varlığınızın ispatı niteliğindedir. Kartvizitler ile duruşunuza profesyonellik katarken aynı zamanda marka kimliğine de güç katacak, işinizi ne denli ciddiye aldığınızı ispatlamış olacaksınız.

 

Teknoloji ile birlikte gelişen ve küreselleşen dünyada kurumlara ve kişilere ulaşmak oldukça kolay olmaya başlamıştır. Bu global dünyada diğerlerinden farklı olabilmenin yolu vizyonunuzu yansıtacak tasarımlardır. İş yemeklerinde, fuarlarda, etkinliklerde,  konferanslarda, bazen de bir arkadaş toplantısında iki parmağınızın arasında uzatacağınız şık bir kartvizit karşı tarafa sizinle alakalı birtakım mesajlar verecektir. Eğer kurumsal kimliğinizi en iyi şekilde ortaya çıkarmak istiyorsanız kendinize modern bir tasarıma sahip kartvizit seçerek farkındalığınızı sergileyebilirsiniz.

 

Modeline ve Kalitesine Göre Kartvizit Fiyatları

 

Kartvizit fiyatları; seçtiğiniz kağıdın kalitesine ve kesimine göre değişiklik göstermektedir. Çift yönlü baskı tercih edilmesi, mat ya da parlak selefon kullanılması, kartvizit üzerinde kabartma (lak) uygulamasının yapılması, kartvizit kağıt gramajının artması gibi faktörler kartvizit fiyatlarını etkileyen etmenlerdir. Bununla birlikte kartvizitinizin kesiminin standart değil de oval olması da kartvizit fiyatını etkileyen bir diğer etmendir. 

 

Kartvizit Tasarımının Firmalar İçin Önemi

 

Kartvizitler, kurum ya da kişiler için oldukça önem taşıyan kimliklerdir ve her meslek grubu için bir ihtiyaçtır. Gelişen teknoloji bizi dijital bir dünyaya çekmiş olsa da kartvizit kullanmanın popülerliği hiçbir zaman azalmamıştır. Çünkü insan doğası gereği somut bir şeylere ihtiyaç duymaktadır.  Modern bir tasarıma ve kurumunuzu yansıtan çizgilere sahip şık bir kartvizit karşınızdaki kişide olumlu bir izlenim bırakacaktır. İş dünyasının ve bazen de sosyal hayatın birçok alanında kullanılan kartvizitler, müşteri portföyünüzü genişletmede bir etken olacaktır. İyi hazırlanmış tasarımı ve dokusu güzel olan bir kartvizit sizi aynı sektördeki rakiplerinizden farklı kılacak ve bir adım öteye taşıyacaktır. 

 

Kartvizit Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

Günümüzde hangi meslek grubundan olursa olsun herkesin bir kartvizite ihtiyacı vardır. Şirketler ve kişiler hakkında mesajlar veren bu küçük bilgi kartlarının kurumsal kimliğinizi yansıtacak özelliklerde olması önemlidir. Örneğin bir avukatın kartvizitinin karşısındaki kişide güvenilir bir izlenim yaratması için kartviziti ağır olmalıdır bunun için de sıvamalı kartvizit seçmesi gerekmektedir. 

Kartvizitte kullanılan malzeme kadar içeriği de önemlidir. Tasarımda sadeliğin ve minimal çizgilerin tercih edildiği şu dönemde çok fazla enformasyonun, rengin ya da objenin yer aldığı bir kartvizit göz yorucu ve çağ dışı olacaktır. Kartvizit içeriğinde net ve kısa bilgiler yer almalıdır.  İletişim bilgileriniz ve firmanızın logosunun yer aldığı sade bir tasarım daha dikkat çekici görünecektir. Kartvizitiniz boş kalmasın diye gereksiz bilgi yazmaktan çekinmelisiniz çünkü bazen o küçük boşluklara karşınızdaki kişi önemli notlar alabilir. 

 

Kartvizit yapımında seçtiğiniz kağıdın kalınlık derecesi oldukça önemlidir. Çok ince ya da çok kalın kağıtlar tercih etmemeye özen göstermelisiniz. İnce kağıtlar özensiz durabileceği gibi çok kalın kağıtlar da karşı tarafın o kağıdı cüzdanında saklayamamasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden kartvizit tasarımlarında genellikle tercih edilen bir kağıt türü olan kuşe kağıdı tercih edebilirsiniz. Her iki tarafı da düz ve aynı zamanda pürüzsüz olan 350 gram kuşe kağıdı parlak ya da mat selefonla kaplatarak şık ve inovatif bir kartvizite sahip olabilirsiniz.